Przejdź do treści

Bodziszek rozanne, korzeniasty, czerwony i inne

Bodziszek rozanne Geranium

Bodziszek rozanne (Geranium)

Bodziszki swą popularność zawdzięczają przepięknym kwiatom, łatwością uprawy, są mało wymagające, a niezwykle efektowne. Kwitną bardzo długo i co roku powtarzają obfite kwitnienie.

Bodziszek ten to znana wielu ogrodnikom wieloletnia roślina kwitnąca, znana również jako Geranium 'Rozanne’. Odmiana ta wytwarza duże kwiaty 3-4 cm w kolorach różowym, białym i czerwono-fioletowym z jasnymi środkami na długich łodygach i klapowatych liściach. Bodziszki cieszą ogrodników długim kwitnieniem w zależności od odmiany, ale zazwyczaj od kwietnia do października.

Bodziszek rozanne Geranium

Bodziszek rozanne jest rośliną mało wymagającą, do dobrego wzrostu wystarczy mu przeciętnie żyzna ziemia, która nie wysycha latem, przepuszczalna. Dobrze poradzi sobie rosnąc w pełnym słońcu, jednak preferuje półcień, zwłaszcza w cieplejszym klimacie. Jest bardzo odporna na suszę i radzi sobie z okresami suszy bez potrzeby dodatkowego nawadniania, co czyni ją idealnym wyborem do ogrodów o niewielkim zapotrzebowaniu na wodę. Niskie odmiany bodziszków doskonale sprawdzą się do nasadzeń skalnych.

Bodziszek korzeniasty (Geranium macrorrhizum)

Bylina szeroko uprawiana jako roślina ozdobna ze względu na atrakcyjne liście i kwiaty oraz mocny zapach. Liście są klapowane, ciemnozielone które zimą zmieniają barwę na pomarańczowo-czerwone. Kwiaty są różowe lub białe, mają pięć płatków i silny zapach. Zakwita w maju i kwitnie do końca czerwca.

Bodziszek korzeniasty (Geranium macrorrhizum)
Korzeniasty (Geranium macrorrhizum)

Bodziszek korzeniasty wymaga gleby średnio żyznej, toleruje cień, ale preferuje lekko wilgotną glebę i półcień. Jest odporny na suszę, gdy już się zadomowi. Stanowi doskonałą roślinę okrywową lub okalającą rabaty lub obwódki, zwłaszcza pod drzewami lub krzewami, gdzie inne rośliny mogą mieć trudności z rozwojem z powodu braku światła lub wilgoci.

Bodziszek czerwony (Geranium sanguineum)

Roślina jest byliną osiągającą wysokość około 30 cm i można ją spotkać na całym świecie. Ma jasnoróżowe kwiaty o pięciu płatkach z czerwonymi żyłkami. Geranium sanguineum preferuje piaszczyste gleby w miejscach, które otrzymują dużo światła słonecznego.

Bodziszek czerwony (Geranium sanguineum)
Czerwony (Geranium sanguineum)

Jest często używana jako roślina ozdobna na obwódki lub do ogrodów skalnych, może być również używana jako roślina okrywowa. W niektórych miejscach może stać się inwazyjna, jeśli nie będzie trzymana w ryzach. Bodziszek czerwony jest odporne na suszę i nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych po założeniu.

Bodziszek łąkowy (Geranium pratense)

Geranium pratense to gatunek odpornej wieloletniej rośliny polnej z rodzaju Bodziszkowatych. Jest powszechnie znany jako bodziszek łąkowy lub bodziszek niebieski. Roślina ta pochodzi z Europy i umiarkowanych regionów Azji, ale można ją znaleźć na całym świecie. Kwiaty mają zazwyczaj głęboki niebiesko-fioletowy kolor i pięć płatków, które tworzą charakterystyczny kształt przypominający długi dziób żurawia. Liście Geranium pratense są średnio-zielone i głęboko podzielone na liście klapowane.

Bodziszek łąkowy - Geranium pratense
Łąkowy – Geranium pratense

Gatunek ten dorasta zazwyczaj do około 60 cm wysokości. Preferuje dobrze zdrenowaną glebę i pełne słońce, ale może tolerować częściowy cień. W miesiącach letnich Geranium pratense wytwarza mnóstwo jasnych kwiatów, które przyciągają zapylacze, takie jak pszczoły i motyle. Po zakończeniu kwitnienia roślina wytwarza atrakcyjne strąki nasion, które można wykorzystać do rozmnażania lub po prostu cieszyć się nimi w suszonych aranżacjach.

Pozostałe Bodziszki ogrodowe

  • Renarda (Geranium renardii)
  • Żałobny (Geranium phaeum)
  • Armeński (Geranium psilostemon)
  • Błotny (Geranium palustre)
  • Plamisty (Geranium maculatum)
  • Oksfordzki (Geranium x oxonianum)
  • Własowa (Geranium wlassovianum)
  • Rozłogowy (Geranium soboliferum)
  • Leśny (Geranium sylvaticum)
  • Wallicha (Geranium wallichianum)
Bodziszek żałobny (Geranium phaeum)
Bodziszek żałobny (Geranium phaeum)
Bodziszek leśny (Geranium sylvaticum)
Bodziszek leśny (Geranium sylvaticum)

Rozmnażanie bodziszków najlepiej jest wykonać wiosną przez podział kępy lub podzielenie rozłogów. Aby zwiększyć intensywność kwitnienia bodziszków warto jest odgławiać przekwitnięte kwiaty i usuwać żółte liście. Te zabiegi wzmacniają roślinę, która mocniej się rozrasta i piękniej rozkwita.

Bodziszki to grupa setek odmian, z których każdy miłośnik kwitnących rabat znajdzie odpowiednią do swojego ogródka. Mamy z czego wybierać od różnorodności kolorystycznej po wielkość. Wszystko zależy od gustu.

Oceń artykuł

Czekamy na Twój komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij artykuł

Jestem osobą, która już od najmłodszych lat fascynuje się naturą, a w szczególności pięknymi kwietnymi i warzywnymi ogrodami. Staram się przekazywać innym wiedzę zdobytą w ciągu wielu lat własnych upraw oraz zarażać innych entuzjastycznym podejściem do prostego życia blisko natury.Zobacz wpisy