Przejdź do treści

Najpiękniejsze byliny wieloletnie do ogrodu – 10 Bylin ogrodowych

Najpiękniejsze Byliny wieloletnie do ogrodu

Byliny są podstawą każdego ogrodu! Podczas gdy rośliny jednoroczne żyją tylko przez jeden rok, byliny wracają przez wiele lat, więc są świetnym wyborem dla osób chcących cieszyć się kolorowym ogrodem przez wiele lat bez konieczności sadzenia kwiatów każdego roku. Byliny można sadzić o każdej porze roku, o ile odpowiednio się o nie zatroszczysz. Poniżej zobaczysz najpiękniejsze byliny wieloletnie.

Lilie

Lilie - byliny do ogrodu

Liliowce mają kolorowe, otwarte kwiaty trąbkowe, zebrane w grona na mocnych pędach. Poszczególne kwiaty utrzymują się tylko przez jeden dzień, jednak są produkowane obficie, zapewniając dobry wygląd przez kilka tygodni w lecie. Dostępna jest szeroka gama kolorów, przykładowo żółty, pomarańczowy i czerwony. Rosną w pełnym słońcu i żyznej, przepuszczalnej glebie.

Żurawka – Heuchera

Żurawka Heuchera bylina do ogrodu

Heuchery znane są z pięknych liści, które występują w szerokiej gamie kolorów, m.in. pomarańczowym, żółtym, fioletowym zielonym. Latem pojawiają się kolorowe kwiaty, ale nadal liście pełnią bardzo istotną rolę w jej wyglądzie. Rosną w słońcu lub w półcieniu.

Najpiękniejsze byliny wieloletnie – Hosta

Najpiękniejsze byliny wieloletnie - Hosta

Hosty są uprawiane głównie ze względu na ich piękne liście występujące w wielu odmianach takich jak zielenie, niebieskie i inne z białymi lub żółtymi znaczeniami. Podobnie jak w przypadku żurawki, kwiaty rodzą się latem, ale główną atrakcją są liście. Hosty rozwijają się w pełnym lub półcieniu i preferują glebę zatrzymującą wilgoć. Jednak mają jedną, znaczącą wadę – są atrakcyjne dla ślimaków, które tworzą dziury w liściach i co prawda rzadko powodują śmierć rośliny, sprawiają, że liście stają się brzydsze. Hosty często sadzone są w doniczkach, gdzie łatwiej jest chronić rośliny przed ślimakami.

Hylotelephium spectabile

Hylotelephium Spectabile - roślina kwitnąca

Roślina ta rozwija kwiaty późnym latem i jest atrakcyjna dla pszczół i motyli. Posiada duże, płaskie główki złożone z wielu maleńkich kwiatuszków w odcieniach czerwieni i różu. Tworzy zaokrąglone kępy pięknych liści. Rosną w słońcu i w żyznej glebie.

Irysy kwiaty wieloletnie do ogrodu bez wykopywania

Irysy kwiaty wieloletnie do ogrodu bez wykopywania
najpiękniejsze byliny wieloletnie

Irys (Iris), to bardzo szeroki rodzaj roślin, obejmuje on kilkaset gatunków, niektóre z nich cieszą się popularnością jako kwiaty cięte. Nie mają one zbyt wygórowanych wymagań co do miejsca, w którym zostaną posadzone. Gleba powinna być przepuszczalna i żyzna. Jeśli chodzi o nawożenie irysów, należy pamiętać, aby unikać nawozów z dużą zawartością azotu.

Zawilec japoński – Anemone hupehensis

Zawilec japoński Anemone Hupehensis

Kwiat ten nie jest wymagający w uprawie. Dodatkowo, jest piękny i kolorowy, posiada wysoką łodygę oraz kwiaty w kolorze różowo-białym. Dobrze czuje się zarówno w słońcu jak i w cieniu. Odrasta z kawałków korzenia, więc jeśli to możliwe, staraj się posadzić w jak najlepszym miejscu, by nie musieć go przesadzać w przyszłości.

Łubin bylina wieloletnia

Łubin bylina wieloletnia

Łubin jest popularnym kwiatem ogrodowym, znanym z wysokich łodyg pokrytych wieloma małymi, kolorowymi kwiatami latem, pod kwiatami znajdują się kępy zielonych liści. Dostępna jest szeroka gama kolorów, w tym różowy, czerwony, niebieski, żółty i biały. Młode liście są atrakcyjne dla ślimaków, dlatego warto zadbać o ochronę wiosną, gdy pojawiają się nowe liście. Dobrze rosną w słońcu i żyznej glebie.

Pysznogłówka – bylina Monarda

Pysznoglowka - bylina Monarda

Kwiaty tej rośliny są wyjątkowo bogate w nektar, przez co pszczoły i inne owady zapylające wydają się uwielbiać jej kwiaty. Ta piękna roślina wieloletnia tworzy duże kępy mocnych pędów, które latem zwieńczają śliczne, różowe lub czerwone kwiaty. Najlepiej czuje się w pełnym słońcu i żyznej glebie.

Mak wschodni – Papaver orientale

Maki ogrodowe wieloletnie - Papaver orientale

Wiosną i wczesnym latem kwitną maki orientalne, a za nimi ozdobne pędy. Kolorystyka to róż, czerwień, koral i biel, najczęściej z kontrastującymi czarnymi środkami. Paprociowo-zielone liście pojawiają się bardzo wcześnie, a kwiaty pojawiają się w połowie wiosny. Potem cała roślina przechodzi w stan uśpienia i do lata obumiera. Łatwa w uprawie, na każdej rozsądnej glebie, na słońcu lub w półcieniu.

Pierwiosnki w ogrodzie

Pierwiosnki w ogrodzie

Pierwiosnki są kwiatami wczesnymi – zaczynają kwitnąć zimą na łagodnych obszarach. Istnieje ogromna gama kolorowych odmian, a także kochających wilgoć pierwiosnków na wilgotną glebę. Charakteryzują się wysoką mrozoodpornością, bez problemu powinny przetrwać temperaturę nawet -20 °C.

Miodunka – Pulmonaria

Miodunka Pulmonaria kwiaty ogród

Miodownik kwitnie już wiosną. Toleruje cień i słońce oraz tworzy niskie kępy, które można sadzić pod krzewami i drzewami. Pszczoły uwielbiają ich niebieskie, białe lub różowe kwiaty. Dorasta do ok. 15 cm wysokości. Dobrze czuje się w miejscach cienistych lub półcienistych.

Podsumowanie

Najpiękniejsze byliny wieloletnie są świetnym wyborem dla osób chcących cieszyć się pięknym, kolorowym ogrodem przez wiele lat, bez konieczności sadzenia nowych roślin co roku. Oprócz tego byliny są dobrym rozwiązaniem ze względów finansowych, są świetnym wyborem dla osób z ograniczonym budżetem.

5/5 - (votes: 2)

Czekamy na Twój komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij artykuł

Jestem osobą, która już od najmłodszych lat fascynuje się naturą, a w szczególności pięknymi kwietnymi i warzywnymi ogrodami. Staram się przekazywać innym wiedzę zdobytą w ciągu wielu lat własnych upraw oraz zarażać innych entuzjastycznym podejściem do prostego życia blisko natury.Zobacz wpisy