Przejdź do treści

Krwawnica pospolita i rózgowata w ogrodzie

Krwawnica pospolita - Lythrum salicaria
Krwawnica pospolita - Lythrum salicaria

Stanowisko: słoneczne

Wysokość: od 80 cm do 140 cm

Kwitnie: lipiec, sierpień

Krwawnica pospolita – Lythrum salicaria

Lythrum salicaria, powszechnie znany jako Purple Loosestrife, jest wzniesioną byliną pochodzącą z Europy, Azji i Ameryki Północnej. Ma długie kłosy fioletowych kwiatów, które kwitną w ciągu lata. Liście są lancetowate, a łodygi są czterokanciaste. Rośnie w wilgotnych siedliskach, takich jak mokradła, bagna, brzegi stawów i brzegi strumieni.

Krwawnica pospolita w ogrodzie

W niektórych miejscach może stać się bardzo agresywny i szybko się rozprzestrzeniać, tworząc gęste stanowiska, które wypierają rodzimą roślinność. Krwawnica pospolita jest cennym źródłem nektaru dla motyli i innych owadów, jednak w wielu częściach świata jest uważany za chwast ze względu na swój bujny wzrost.

Krwawnica rózgowata Lythrum virgatum

Stanowisko: słoneczne, półcień

Wysokość: od 90 cm do 120 cm

Kwitnie: czerwiec, lipiec, sierpień

Krwawnica rozgowata - lythrum virgatum
Rozgowata – lythrum virgatum

Lythrum virgatum, powszechnie znany jako krwawnica, jest wysoką byliną pochodzącą z Europy i dużej części Ameryki Północnej. Rośnie na podmokłych łąkach, bagnach, wzdłuż brzegów strumieni i stawów. Roślina ma lancetowate liście i łodygi z wieloma rozgałęziającymi się kiściami głęboko fioletowych kwiatów. Jest to jeden z niewielu gatunków w swoim rodzaju, który wytwarza dużą liczbę nasion; do 300 w jednym kwiatostanie.

Roślina rocznie może wyprodukować pona 2 miliony nasion.

Kwiaty są atrakcyjne dla pszczół oraz innych zapylaczy, co sprawia, że jest to doskonały wybór do tworzenia siedlisk dla dzikiej przyrody. Może tworzyć gęste drzewostany, które wypierają rodzimą roślinność i zakłócają naturalną hydrologię. Jeśli jednak jest odpowiednio prowadzona, może być użytecznym dodatkiem do ogrodów lub terenów podmokłych.

Oceń artykuł

Czekamy na Twój komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij artykuł

Jestem osobą, która już od najmłodszych lat fascynuje się naturą, a w szczególności pięknymi kwietnymi i warzywnymi ogrodami. Staram się przekazywać innym wiedzę zdobytą w ciągu wielu lat własnych upraw oraz zarażać innych entuzjastycznym podejściem do prostego życia blisko natury.Zobacz wpisy