Skip to content

Żuk gnojarz to pożyteczny chrząszcz gnojowy w ogrodzie

Żuk gnojowy - Geotrupes stercorarius

Żuki te pełnią bardzo ważną rolę w ekosystemie. Oczyszczają i nawożą glebę więc warto zaprosić je do naszych ogrodów.

Posłuchaj jak niezwykły żuczek gnojarz jest pomocny w ogrodzie

Nie sądźmy po pozorach, czyli nazwa żuk gnojowy nie mówi całej prawdy o nim, a nawet może zniechęcić niektórych do obcowania ze zwierzątkami o takiej nazwie. Faktycznie żuki te żywią się odchodami innych zwierząt, wykonując z nich olbrzymią kulę, którą z wielkim uporem toczą przed sobą. Jest to dość ciekawy widok. Jednak jedno trzeba im przyznać, a mianowicie to że są niezwykle przydatne i potrzebne w ogrodzie.

Żuk gnojarz w ogrodzie
Żuk gnojarz

Użyźniają i spulchniają glebę lepiej niż dżdżownice bo działają w o wiele głębszych korytarzach wprowadzając do nich kule z obornikiem i już nie muszę dodawać jak zbawienne działanie ma obornik na nasze grządki.

A może jednak napiszę gdyby ktoś podszedł do tematu sceptycznie to: dostarczają materię organiczną do naszych ogrodów, użyźniają ją dzięki czemu nasze plony są o wiele większe. Żuk gnojowy pomaga również zmniejszyć zagęszczenie gleby poprzez zagłębianie się w ziemię i jej napowietrzanie, co zwiększa drenaż i pomaga zapobiegać podtopieniom.

Dodatkowo, zapewniają naturalną ochronę przed szkodnikami, żywiąc się larwami much w rozkładającym się oborniku, zmniejszając populację szkodliwych owadów, które mogą uszkodzić uprawy. Wreszcie, żuki gnojowe stanowią również pożywienie dla innych dzikich zwierząt, takich jak ptaki, jeże, żaby i małe ssaki.

Dlaczego żuk gnojarz toczy kule

Żuk gnojowy toczy kule

To niesamowite stworzenie, które od wieków fascynuje ludzi. Żuk gnojowy posiada unikalną zdolność i mało kto wie że należy do jednych z najsilniejszych zwierząt świata. Potrafi przenieść ciężar o nawet około tysiąca razy cięższy o siebie samego. Ten niesamowity wyczyn jest możliwy dzięki połączeniu silnych nóg chrząszcza, twardej skorupy i lepkich stóp.

Chrząszcze używają swoich przednich nóg do kształtowania i zagęszczania gnoju w kulki. Następnie przyczepiają się do kuli za pomocą lepkich nóżek i toczą ją dalej. Mogą toczyć się w liniach prostych lub nawet w kółko, co czyni je niezwykle skutecznymi w zbieraniu pożywienia dla swoich młodych.

Żuki gnojowe lubią toczyć te kulki, ponieważ pomaga im to znaleźć drogę powrotną do domu po długim dniu zbierania pokarmu. Służy im to również jako sposób komunikacji z innymi chrząszczami w ich kolonii. Im silniejszy chrząszcz tym ma większe powodzenie u płci przeciwnej.

Jak rozmnaża się żuk gnojowy

Ciekawostką może być to, że żuki opiekują się potomstwem wspólnie.

Jak rozmnaża się żuki gnojowe
Żuk gnojarz – rozmnażanie

Do kopulacji dochodzi wiosną, a następnie wspólnie wykopują długie korytarze na około 50cm, które mają dodatkowe korytarzyki. W każdym z nich zostaje złożone po jednym jaju i wprowadzone kulki gnojowe dla zapewnienia pokarmu larwom. Czas zanim larwa przepoczwarzy się w żuka może wynieść nawet trzy lata i dlatego tak ważne jest zagwarantowanie przez ojca żuczka pokarmu w postaci tychże właśnie kulek. Po osiągnięciu pełnego rozwoju, dorosłe chrząszcze opuszczają miejsce rozmnażania w poszukiwaniu nowych miejsc do złożenia jaj i rozwoju własnego potomstwa.

Ile żyje żuk gnojowy

Przeciętna długość życia żuka gnojowego (Geotrupes stercorarius) wynosi od 2 do 3 lat

Co je żuk gnojowy

Żuk gnojowy głównie żywi się odchodami roślinożernych zwierząt, ale może też jeść liście, grzyby, zgniłe owoce i inne owady.

Podsumowując, żuki gnojowe odgrywają ważną rolę w utrzymaniu zdrowego i wydajnego ogrodu. Są to prawdziwie niezwykłe stworzenia. Żuk gnojowy jest ważną częścią naszych ekosystemów i zasługuje na uznanie za swoją ciężką pracę! Nie utrudniajmy im życia, pozwólmy swobodnie bytować i pracować w naszych ogrodach, a zostaniemy sowicie nagrodzenie bujnymi plonami.

Żuk gnojownik
Żuk gnojarz

Mieszkając na wsi jako dziecko, widok żuczków okupujących „końskie czy bydlęce placki” leżące na drogach był czymś zupełnie normalnym. Było ich bardzo dużo. W obecnych czasach ciężko jest spotkać hodowcę prowadzącego krowę na wypas na łąkę, nie ma już krowich placków na drogach, tylko czasem można zauważyć końskie odchody. Jazda konna jest bardzo modnym hobby. Dobre i to. Obawiam się, że populacja żuka gnojowego będzie coraz mniejsza. Co mnie bardzo martwi.

Żuk gnojowy
Żuk gnojowy (Geotrupes (Geotrupes) stercorarius) – chrząszcz z rodziny gnojarzowatych i podrodziny Geotrupinae. Ciało owalne, sklepione, długości 16 do

5/5 - (votes: 2)

Czekamy na Twój komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij artykuł

Jestem osobą, która już od najmłodszych lat fascynuje się naturą, a w szczególności pięknymi kwietnymi i warzywnymi ogrodami. Staram się przekazywać innym wiedzę zdobytą w ciągu wielu lat własnych upraw oraz zarażać innych entuzjastycznym podejściem do prostego życia blisko natury.View Author posts