Przejdź do treści

Złotook to pożyteczny zielony owad z długimi czułkami

Złotook to pożyteczny zielony owad
Odsłuchaj i poznaj złotooka – pożytecznego zielonego owada, strażnika Twojego ogrodu.

Złotook (Chrysopa) to pożyteczny w ogrodzie owad, który można odróżnić od innych przez długie czułki oraz przezroczyste skrzydła. Złotooki są drapieżne i bardzo pożądane w ogrodach oraz szklarniach, ponieważ żywią się szkodnikami, takimi jak mszyce, muchy i roztocza. Larwy są żarłocznymi drapieżnikami, zjadają duże ilości owadów, zanim przeobrażą się w dorosłe osobniki.

Złotook owad

Warto stworzyć w ogrodzie przyjazne mu warunki np. przez powieszenie domku co przyczyni się na zwiększenie liczebności zielonego owada, a wtedy są one szczególnie skuteczne i szybko ograniczą populacje szkodników, zanim staną się nie do opanowania.

Powieś domek i zaprosić go do swojego ogrodu

złotooki domek

Wykonanie domku dla owadów to świetny sposób na przyciągnięcie pożytecznych owadów, takich jak Złotooki i biedronki do ogrodu lub podwórka. Aby go wykonać, będziesz potrzebować kilku podstawowych materiałów, takich jak kije bambusowe, słoma, gałązki, liście i inne materiały naturalne. Zacznij od zebrania materiałów i zbudowania ramy dla domku. Upewnij się, że jest ona na tyle mocna, aby mogła stać samodzielnie. Następnie wypełnij ramę naturalnymi materiałami, które zebrałeś. Na koniec umieść dom dla owadów w osłoniętym miejscu w pobliżu ogrodu, aby pożyteczne owady mogły go łatwo znaleźć. Przy odrobinie wysiłku i kreatywności, możesz z łatwością zrobić własny domek nie tylko dla złotooka.

Złotook na mszyce

FAQ

Dlaczego wlatuje do domu?

Dorosłe Złotooki najczęściej w okresie jesieni wlatują do domów szukając miejsca do przezimowania.

Ile Złotook zjada mszyc dziennie?

Dorosłe osobniki jak i larwy zjadają 200 mszyc dziennie.

zielony owad z długimi czułkami
zielony owad z przezroczystymi skrzydłami
5/5 - (vote: 1)

Czekamy na Twój komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij artykuł

Jestem osobą, która już od najmłodszych lat fascynuje się naturą, a w szczególności pięknymi kwietnymi i warzywnymi ogrodami. Staram się przekazywać innym wiedzę zdobytą w ciągu wielu lat własnych upraw oraz zarażać innych entuzjastycznym podejściem do prostego życia blisko natury.Zobacz wpisy