Przejdź do treści

Sadziec purpurowy, konopiasty oraz plamisty

Sadziec purpurowy - Eutrochium-purpureum

Jest częścią rodziny Astrowate i można go spotkać w wilgotnych siedliskach, takich jak rowy, bagna i wilgotne łąki. Do najczęstszych uprawianych odmianach w ogrodach należą: sadziec purpurowy i sadziec konopiasty. Są to kwiaty wysokie osiągające wysokość nawet 2 metry. Ma duże skupiska małych kwiatów w kolorze białym, purpurowym lub różowym o rurkowatym kształcie. Liście są naprzeciwko siebie na łodydze i mają kształt elipsy z ząbkowanymi krawędziami. Są ważnym źródłem pożywienia dla pszczół i motyli.

Wymagania

Gleba wilgotna, żyzna

Stanowisko

Półcień – nasłonecznione

Wskazówki

Wymaga przycinania

Sadziec purpurowy (Eutrochium purpureum)

Sadziec purpurowy - Eutrochium-purpureum

Jego uderzające fioletowe kwiaty sprawiają, że jest on popularnym wyborem wśród ogrodników. Roślina rośnie w dużych kępach, osiągając wysokość 1,5 – 2 m. Liście są owalne, a kwiaty mają liczne czerwono-fioletowe płatki, które tworzą kształt baldachów. Sadziec purpurowy kwitnie od sierpnia do września i jest atrakcyjny dla motyli. Wielu ogrodników lubi sadzić ten kwiat w grupach, aby uzyskać kolorowy wygląd. Kwiat wymaga jasnego stanowiska oraz wilgotnej gleby dla optymalnego wzrostu.

Sadziec konopiasty (Eupatorium cannabinum)

Sadziec konopiasty (Eupatorium cannabinum)
Konopiasty (Eupatorium cannabinum)

Roślina rośnie w wilgotnych miejscach, takich jak rowy i wzdłuż brzegów strumieni. Ma wzniesione łodygi z blado-różowymi kwiatami które tworzą baldachy. Sadziec konopiasty kwitnie od lipca do września. Liście są grube lancetowate i mają silny zapach po zgnieceniu. Opowiada im stanowiska w półcieniu ewentualnie nasłonecznione. Uwielbiane są przez pszczoły.

Sadziec plamisty (Eutrochium maculatum)

Sadziec plamisty (Eutrochium maculatum)
Plamisty (Eutrochium maculatum)

Ten gatunek jest jednym z największych odmian Eupatorium i może osiągnąć wysokość do 2,5 m. Liście są naprzeciwległe, owalne, z ząbkowanymi krawędziami. Kwiaty są rozmieszczone w dużych baldachach na końcach gałęzi, a każdy kwiat składa się z wielu płatków w kolorze fioletowo różowym. Roślina ta kwitnie od lipca do września i dostarcza pokarmu dla wielu motyli. Sadziec plamisty najlepiej rośnie w wilgotnych glebach o pełnym lub półpełnym nasłonecznieniu. Jest to doskonały wybór do sadzenia w ogrodach kwiatowych.

Sadziec odmiany

sadziec pomarszczony (Eupatorium rugosum)
Pomarszczony (Eupatorium rugosum)

Z nie wymienionych wyżej odmian do ogrodów nadaję się również odmiany:

  • pomarszczony (Eupatorium rugosum)
  • przerośnięty (Eupatorium perfoliatum)

Oceń artykuł

Czekamy na Twój komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij artykuł

Jestem osobą, która już od najmłodszych lat fascynuje się naturą, a w szczególności pięknymi kwietnymi i warzywnymi ogrodami. Staram się przekazywać innym wiedzę zdobytą w ciągu wielu lat własnych upraw oraz zarażać innych entuzjastycznym podejściem do prostego życia blisko natury.Zobacz wpisy