Bylica pospolita (Artemisia) to zioło rosnące w klimacie umiarkowanym na całym świecie. Należy do rodziny astrowatych i od wieków jest stosowana jako zioło lecznicze, szczególnie w leczeniu problemów trawiennych, skurczów menstruacyjnych i zapalenia stawów. Można ją również użyć jako ozdoba przy tworzeniu ogrodów skalnych. Zimozielone liście.
Artemisia ma silny, gorzki smak i jest często używana do nadania charakterystycznego smaku niektórym potrawom. Może być również zaparzona jako herbata, która może być przyjmowana w celu wywołania żywych snów i zwiększenia relaksacji. W niektórych kulturach uważa się, że ma również właściwości ochronne i w tym celu może być wieszana w pobliżu drzwi lub umieszczana pod poduszkami.
Bylica piołun – Artemisia absinthium
Bylica piołun (Artemisia absinthium) jest krzaczastym, wieloletnim ziołem od wieków jest stosowana w medycynie tradycyjnej, jako zioło aromatyczne w żywności. Była również stosowana w czarach i praktykach magicznych ze względu na rzekomą zdolność do odpędzania złych duchów. Liście bylicy są z wierzchu ciemnozielone, a od spodu białawe, pokryte delikatnymi, jedwabistymi włoskami. Ma małe żółte kwiaty, które kwitną od lipca do września.
Olejek eteryczny pozyskiwany z bylicy zawiera wiele związków, w tym pinen, cyneol i tujon, które znane są z właściwości antyseptycznych, ściągających i przeciwzapalnych. Bylica może być przyjmowana wewnętrznie lub stosowana miejscowo jako maść w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak podrażnienia skóry, problemy trawienne i skurcze menstruacyjne. Może być również stosowana zewnętrznie jako kompres lub okład w celu zmniejszenia obrzęku i bólu spowodowanego zapaleniem stawów lub reumatyzmem.
Bylica Boże drzewko – Artemisia abrotanum
Znana również jako Artemisia abrotanum, jest ziołem stosowanym od wieków przez tradycyjnych lekarzy. Należy do tej samej rodziny co szałwia i estragon i ma niektóre z ich właściwości: jest gorzka, cierpka i aromatyczna. Liście bylicy mają długą historię stosowania w celach kulinarnych, zwłaszcza jako dodatek smakowy do piwa.
Uważa się również, że Bylica Boże drzewko ma wiele korzystnych właściwości leczniczych; była stosowana w leczeniu problemów trawiennych, takich jak nudności, niestrawność, skurcze i wzdęcia. Oprócz zastosowań wewnętrznych może również stosowana miejscowo, aby wspomóc gojenie się ran i zmniejszyć stan zapalny.