Przejdź do treści

Ostróżka ogrodowa Wyniosła – wieloletnia

Ostróżka ogrodowa Wyniosła (Delphinium) - wieloletnia

To dekoracyjna roślina bylinowa, bardzo popularna w ogródkach naszych babć, i która triumfuje swój wielki powrót do naszych ogrodów. Zupełnie nie rozumiem dlaczego z niej zrezygnowaliśmy w poprzednich latach. Jest po prostu cudowna. Prezentuje się okazale i doskonale sprawdza się w różnych miejscach ogrodu, a szczególnie polecałabym posadzić ją w widocznym miejscu i nikt nie przejdzie obok jej majestatu obojętnie. Zapewniam, że przykuwa uwagę prawie każdego przechodnia.

Stanowisko: nasłonecznione i osłonięte od wiatru

Wysokość: 80 – 180 cm

Kwitnie: od czerwca do lipca na niebiesko, biało, fioletowo, różowo

Gleba: żyzna – próchnicza i wilgotna

Ostróżka ogrodowa to rodzaj wieloletnich roślin kwitnących, bylin z rodziny jaskrowatych. Gatunek ten charakteryzuje się dużą różnorodnością odmian, co sprawia, że stał się popularny wśród ogrodników i osób zajmujących się aranżacją kwiatów. Najpopularniejszą odmianą jest jej klasyczna postać, czyli wysokie, strzeliste łodygi oblepione efektownymi kwiatami w kolorze niebieskim lub chabrowym.

Ostróżka ogrodowa
Kwiat ogrodowy

Jednak zauważalnym staje się trend obsadzania rabat ostróżkami innych odmian, których jest wiele grup odmian, zaczynając długowiecznej i wysokiej grupy Elatum przez niższe ale również piękne Belledonny po piękne Pacific, wysokich z dużymi kwiatostanami. Ostróżki ogrodowe wytwarzają wysokie kłosy kolorowych kwiatów w kolorach od niebieskiego do białego i od różowego do fioletowego. Doskonale nadają się na kwiat cięty, długo wytrzymują w wazonie, lub sadzić na obwódkach lub jako rośliny tła w ogrodach. Wymagają dobrze przepuszczalnej gleby w pełnym słońcu do częściowego cienia. Ze względu na swoją wysokość mogą wymagać palikowania, ponieważ dzięki obfitym bukietem kwiatowym mogą stać się bardzo ciężkie.

Ostróżka wyniosła (Delphinium elatum)

Może dorastać do 160 cm wysokości i ma piękne niebieskie kwiaty, które mają około 5 cm długości. Kwiaty mają pięć płatków ułożonych w kształt gwiazdy wokół widocznego centralnego nektarnika. Liście ostróżki ogrodowej są ząbkowane, dłoniasto klapowe. Najefektowniej wyglądają na trawniku, posadzone w grupach po 3 – 5 egzemplarzy lub jako składnik rabat mieszanych sadzone w liczniejszych grupach.

Ostróżka wyniosła - Delphinium elatum
Ostróżka wyniosła – Delphinium elatum

Roślina ta preferuje wilgotne gleby w pełnym słońcu lub półcieniu, ale nie toleruje skrajnych temperatur i suszy. Dziko można ją spotkać w terenie górzystym w środkowej europie. Jest uprawiana jako ozdobna roślina ogrodowa ze względu na swoje atrakcyjne kwiaty.

Warto wiedzieć, że ostróżka ogrodowa przycięta pod koniec kwitnienia na wysokości pędu u podstawy około 10cm powtórzy kwitnienie w tym samym sezonie i to ze zdwojoną silą. Ostróżkę warto jest nawozić raz w roku np. wiórami rogowymi czy mączką kostną.

Ostróżka wieloletnia

Rozmnażanie ostróżki ogrodowej odbywa się poprzez podział wiosną, ale także w przypadku grupy Pacyfik można rozmnażać je poprzez nasiona. Warto również pochylić się nad ostróżką jednoroczną, którą wysiewamy prosto do gruntu, a po wykiełkowaniu wystarczy rośliny poprzerywać, aby ostateczne odległość pomiędzy nimi wynosiła około 15cm. Jest to również dość wysoka roślina o kwiatach w kolorach różowym, niebieskim, fioletowym i żółtym.

Ostróżka ogrodowa podsumowanie

Osobiście zachwyciłam się tą rośliną gdy podczas jednego z moich spacerów, a jest ich dużo ponieważ uwielbiam spacerować w szczególności pomiędzy domami z ogródkami, podglądając cóż takiego nowego wyrosło w tychże ogrodach. Przyznam, że jestem mało obiektywna bo zachwycam się wszystkimi roślinami, ale ta wywarła na mnie ogromne wrażenie. Wyglądała cudownie na trawniku i na tle jasnej ściany, swoją urodą przyćmiła nawet majestatyczne róże. Zaczęłam szukać w internecie, przeszukiwać książki ogrodnicze, a mam ich sporo i nie trwało to długo, a w moim ogrodzie zagościła piękna ostróżka ogrodowa w kolorze chabrowym, przed którą nikt nie może przejść obojętnie.

Oceń artykuł

Czekamy na Twój komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij artykuł

Jestem osobą, która już od najmłodszych lat fascynuje się naturą, a w szczególności pięknymi kwietnymi i warzywnymi ogrodami. Staram się przekazywać innym wiedzę zdobytą w ciągu wielu lat własnych upraw oraz zarażać innych entuzjastycznym podejściem do prostego życia blisko natury.Zobacz wpisy