Przejdź do treści

Języczka pomarańczowa, przewalskiego, syberyjska – odmiany Ligularia

Języczka pomarańczowa - Ligularia dentata

Jest bylina z gatunku astrowate pochodząca z Japonii, ale zadomowiły się w europie oraz innych części świata. Roślina dorasta do 1,5 m wysokości i ma duże liście z ostrymi ząbkami wzdłuż krawędzi. Kwiaty są żółtopomarańczowe, o średnicy 6-8 cm i mają kształt stokrotki. Kwitnie od czerwca do sierpnia.

Języczka pomarańczowa
Języczka pomarańczowa – Ligularia dentata

Języczka pomarańczowa preferuje wilgotne gleby w półcieniu, ale toleruje również pełne słońce. Stanowi doskonały dodatek do różnych ogrodów. Jest to również doskonała roślina do sadzenia w pobliżu oczek wodnych lub obiektów wodnych, ponieważ toleruje wilgotne warunki. Roślina ta jest często wykorzystywana do celów ozdobnych ze względu na efektowne kwiaty i atrakcyjne liście.

Języczka przewalskiego (Ligularia przewalskii)

Pochodzi z części Chin i Mongolii, gdzie rośnie na wilgotnych łąkach i pastwiskach. Roślina ma grube łodygi i duże, owalne liście. Jej kwiaty są jasnożółte, przypominające stokrotki, które wyrastają na wysokich łodygach ponad liśćmi i kwitną w połowie lata. Ten gatunek osiąga wysokość do 1,5 metra, co sprawia, że jest imponującym widokiem, gdy jest w pełni rozwinięty.

Języczka przewalskiego - Ligularia przewalskii
Języczka przewalskiego – Ligularia przewalskii

Ligularia przewalska najlepiej nadaje się do ogrodów lub innych obszarów krajobrazowych o pełnym słońcu lub półcieniu i wilgotnej glebie bogatej w substancje organiczne. Jest łatwa w pielęgnacji i odporna na szkodniki i choroby, co sprawia, że jest doskonałym wyborem dla ogrodników poszukujących roślin niewymagających dużych zabiegów pielęgnacyjnych o efektownych kwiatach.

Języczka syberyjska (Ligularia sibirica)

Języczek syberyjski (Ligularia sibirica) to wieloletnia roślina kwitnąca pochodząca z części Chin. Ma duże żółte kwiaty, które kwitną od lipca do sierpnia i rośnie najlepiej w wilgotnej glebie i pełnym słońcu lub częściowym cieniu. Roślina ta jest popularnym wyborem ozdobnym dla ogrodów i krajobrazów ze względu na jej efektowne kwiaty i liście.

Jezyczka syberyjska - Ligularia sibirica
Jezyczka syberyjska – Ligularia sibirica

Odmiany

Oprócz wyżej opisywanych odmian istnieje również Języczka Veitcha (ligularia veitchiana), która również nadaje się ogrodów. Ma duże sercowate liście, a kwiaty tej rośliny są żółte i przypominają stokrotki. Kwitną od sierpnia do września.

5/5 - (vote: 1)

Czekamy na Twój komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij artykuł

Jestem osobą, która już od najmłodszych lat fascynuje się naturą, a w szczególności pięknymi kwietnymi i warzywnymi ogrodami. Staram się przekazywać innym wiedzę zdobytą w ciągu wielu lat własnych upraw oraz zarażać innych entuzjastycznym podejściem do prostego życia blisko natury.Zobacz wpisy