Przejdź do treści

Dzwonek dalmatyński, skupiony, brzoskwiniolistny – kwiaty campanula

Dzwonek dalmatyński - Campanula portenschlagiana

Dzwonki są roślinami ogrodowymi z pięknymi kwiatami, jest bardzo liczne jej odmiany różniące się między sobą wyglądem oraz wymaganiami. Są roślinami mrozoodpornymi które świetnie nadają się na rabaty.

Stanowisko: zależne od odmiany przeważnie nasłonecznione, półcień

Wysokość: przeciętnie 20 – 30 cm, są i wyższe

Kwitnie: od czerwca do lipca

Gleba: próchnicza, wilgotna, pół-wilgotna


Dzwonek dalmatyński (Campanula portenschlagiana)

Campanula portenschlagiana, powszechnie znana jako dzwonek dalmatyński, to gatunek roślin kwitnących dzwonkowatych który pochodzi z Dalmacji.

Dzwonek dalmatyński

Roślina posiada niebiesko-fioletowe kwiaty, które kwitną i lipcu oraz ponownie jesienią. Uwielbia glebę próchnicza i kamienistą w półcieniu. Dorasta do 20 cm wysokości tworząc gęste kępy i jest często stosowana jako ozdobna roślina graniczna lub okrywowa. Dzwonek dalmatyński ma małe liści i kwiaty, które są atrakcyjne dla zapylaczy i stanowią świetny dodatek do każdego ogrodu!

Dzwonek skupiony (Campanula glomerata)

Campanula glomerata to gatunek rośliny kwitnącej, która należy do rodziny dzwonkowatych. Jest to zielna bylina, która rośnie w granicach 30-60 cm wysokości i ma niebieskie kwiaty w kształcie dzwonka. Dzwonek skupiony kwitnie od czerwca do sierpnia, a jego kwiaty przyciągają pszczoły, motyle.

Stanowisko: nasłonecznione, półcień

Wysokość: od 50 do 60 cm

Kwitnie: od czerwca do sierpnia

kwiaty fioletowe: od 6 do 10 cm

Dzwonek skupiony - Campanula glomerata
Skupiony – Campanula glomerata

Liście mają kształt jajowaty lub lancetowaty, są ciemnozielone i mają ząbkowane brzegi. Campanula glomerata to wytrzymała roślina, która preferuje podłoże o średniej wilgotności lubi dobrze zdrenowane gleby w pełnym słońcu lub częściowym zacienieniu. Jest często stosowana jako roślina ozdobna na rabatach ogrodowych, w ogrodach skalnych lub na kwiat cięty.

Dzwonek brzoskwiniolistny (Campanula persicifolia)

Campanula persicifolia rośnie dziko na Syberii i w Europie, znana pod polską nazwą jako Dzwonek brzoskwiniolistny, jest rośliną wieloletnią bardzo dobrze nadającą się na rabaty. Kwiat jest duży w kolorze bladoniebieskim z długimi płatkami w kształcie dzwonka.

Wysokość: od 50 do 80 cm

Kwitnie: czerwic i lipiec

gleba: gliniasta, wilgotna

Dzwonek brzoskwiniolistny - Campanula persicifolia
Dzwonek brzoskwiniolistny – Campanula persicifolia

Liście mają kształt lancetowaty i są ciemnozielone z ząbkowanym brzegiem. Jest stosunkowo łatwa w uprawie i wymaga minimalnej opieki po jej posadzeniu. Wymaga lekko wilgotnej gleby i stanowiska słonecznego lub lekko zacienionego. Jest często używana jako kwiat cięty do celów dekoracyjnych i stanowi doskonały dodatek do każdego ogrodu.

Inne popularne odmianami ogrodowe dzwonka

Dzwonki: karpacki (Campanula carpatica), kremowy (Campanula lactiflora), kropkowany (Campanula punctata), szerokolistny (Campanula latifolia), kremowy (Campanula lactiflora)

Dzwonek kremowy - Campanula lactiflora
Dzwonek kremowy – Campanula lactiflora

Oceń artykuł

Czekamy na Twój komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij artykuł

Jestem osobą, która już od najmłodszych lat fascynuje się naturą, a w szczególności pięknymi kwietnymi i warzywnymi ogrodami. Staram się przekazywać innym wiedzę zdobytą w ciągu wielu lat własnych upraw oraz zarażać innych entuzjastycznym podejściem do prostego życia blisko natury.Zobacz wpisy