Przejdź do treści

Głogi drzewa i krzewy – głóg dwuszyjkowy oraz jednoszyjkowy

Głogi drzewa

Mówiąc o głogu w pierwszym momencie wyobrażamy sobie jego czerwone owoce, utrzymujące się na gałęziach nawet przez całą zimę. Jest to dość powszechny widok.

Wymagania

Gleba piaszczysto – gliniasta, nie musi być zbytnio żyzna, z wyjątkiem momentu sadzenia.

Ciekawostki

Popularna roślina na żywopłoty, szczególnie w Anglii. Dzięki kolcom nie dopuszcza ludzi i zwierząt.

❤️ Właściwości lecznicze

Wspomaga obniżenie ciśnienia, działa przeciwmiażdżycowo, obniża cholesterol. Można wykorzystywać kwiaty jak i owoce.

Głóg to gatunek kwitnącego krzewu pochodzącego z półkuli północnej. Zwykle osiągają wysokość od 10 do 15 stóp i mają rozłożystą, zaokrągloną formę. Kora jest zwykle szara i gładka, a liście mają owalny kształt i ząbkowane krawędzie. Kwiaty głogu mają kolor od białego przez różowy do czerwonego i kwitną późną wiosną lub wczesnym latem. Ponadto owoce głogu to małe, okrągłe pestkowce (rodzaj jagody), które zwykle zawierają jedno lub dwa nasiona.

Głogi

Głogi są cenione ze względu na swoje walory ozdobne, a także ze względu na jadalne owoce, które mogą być wykorzystywane do produkcji dżemów, galaretek, soków, herbat, win i innych, ale mogą również być spożywane na surowo. Stanowią one również cenne siedlisko dla dzikich zwierząt, ponieważ wiele ptaków i zwierząt żywi się jagodami tego drzewa.

Głóg dwuszyjkowy

Typ dwuliścienny jest krzewem o większych owocach, które są zazwyczaj słodsze niż owoce typu jednoliściennego. Liście głogu dwuszyjkowego mają zazwyczaj owalny kształt z ząbkowanymi krawędziami i lekko rozmytą teksturą.
Można go znaleźć w wielu częściach świata, zwłaszcza w Europie, Ameryce Północnej i wschodniej Azji. Jego gałęzie są pełne ostrych kolców, które utrudniają manewrowanie wokół nich. Kwiaty głogu mają białe lub różowe odcienie, a owoce są zazwyczaj czerwone lub żółto-pomarańczowe. Roślina ta jest bardzo odporna an warunki atmosferyczne oraz glebowe, nie wymaga żyznych gleb. Ponadto jest często wykorzystywana jako roślina ozdobna ze względu na swoje piękne kwiaty i liście. W szczególności odmiana o pełnych różowych kwiatach, przypominających drobne różyczki.

Głóg dwuszyjkowy

Głóg jednoszyjkowy

Głóg jednoszyjkowy to wyjątkowa i urzekająca roślina, znana ze swojego piękna i magicznych właściwości zdrowotnych. Kwiaty głogu jednoszykowego są białe i złożone z pięciu płatków. Kwitnienie głogu przypada na okres późnej wiosny lub wczesnego lata. Charakterystyczne są również liście tej rośliny, a mianowicie mają liście dłoniasto klapowate o srebrzystym połysku. Najbardziej interesującą częścią głogu jednoszyjkowego są jego kolce, które wydają się przybierać mityczne rozmiary. Ten gatunek głogu może osiągać wysokość nawet 8 metrów, przy czym nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, co czyni go idealną rośliną dla początkujących ogrodników, którzy chcą dodać trochę naturalnego piękna do swojej przestrzeni na zewnątrz. Jej zdolność do rozwijania się w różnych klimatach sprawia, że jest to świetny wybór dla osób mieszkających w miejscach o zmiennych warunkach pogodowych.

Głóg jednoszyjkowy

Głogi drzewa – przycinanie

Głóg jest rośliną nie wymagającą regularnego cięcia, jedynie w przepadku gdy wyrósł zbyt duży można go przyciąć lub w celu odmłodzenia gdy się zbytnio zestarzał. Odmładzanie polega to na wycięciu starych odrostów u podstawy (przy gruncie), skróceniu pędów nad młodą gałązką , usunięciu suchych gałązek, wycięciu pokładających się gałęzi i najlepiej jest zabieg ten wykonać wiosną.

Cięcie głogu
Głogi drzewa

Głóg jest rośliną, która bardzo bobrze znosi cięcie i jeżeli twój głóg jest żywopłotem i chcesz go odmłodzić, to najlepiej będzie jak wczesną wiosną zetniesz go do ok 20cm na glebą. Jeżeli jednak chcesz tylko przyciąć żywopłot to pamiętaj aby to wykonać po okresie lęgowym ptaków, gdyż te uwielbiają wić sobie gniazda w jego gałęziach. Najlepszym terminem będzie późne lato.

Głóg właściwości lecznicze i działanie

Głóg to roślina o licznych właściwościach leczniczych, które wykorzystywane są od wieków. Ekstrakt z głogu jest jednym z najkorzystniej działających preparatów do użytku leczniczego, a jego działanie zostało udowodnione naukowo. Zarówno owoce, kwiaty jak i i liście głogu są wykorzystywane w celach leczniczych. Zmniejszają poziom złego cholesterolu, obniżają ciśnienie krwi, wspomagają pracę serca oraz zapewniają ulgę w objawach choroby wieńcowej. Również ze względu na dużą zawartość witaminy C może być stosowany do poprawienia odporności. To tylko niektóre z możliwych dobroczynnych działań głogu na nasze zdrowie.

Głóg właściwości lecznicze

Przygotowanie ekstraktu z głogu polega na zmieszaniu suszonych liści, kwiatów i owoców rośliny z płynnym nośnikiem, takim jak woda lub alkohol, w celu uzyskania stężonego roztworu, który może być następnie spożywany doustnie lub stosowany zewnętrznie w zależności od przeznaczenia. Podczas tego procesu składniki aktywne są ekstrahowane z materiału roślinnego, co sprawia, że jest on silniejszy niż po prostu spożywanie go na surowo.

Można również przygotowywać różnego rodzaju przetwory z owoców głogu, mogą to być np. dżemy czy soki, jak również suszyć kwiaty i listki.

Ogólnie rzecz biorąc, badania nad właściwościami leczniczymi głogu wykazały, że roślina ta może zapewnić znaczące korzyści zdrowotne, może być przyjmowana w formie suplementów, na surowo, jako napary lub poprzez ekstrakt. Warto jest włączyć do codziennego jadłospisu w najbardziej dla nas odpowiedniej formie, cieszyć się jego korzystnym wpływem na układ sercowo-naczyniowy i nie tylko.

Głóg drzewo

Głogi działanie uboczne

Jak już to nie raz podkreślałam, głóg jest rośliną o właściwościach leczniczych, a jego kwiaty były od wieków wykorzystywane w leczeniu różnych dolegliwości. Jednak stosowanie głogu zostało powiązane z obniżeniem ciśnienia krwi i wzmocnieniem układu sercowo-naczyniowego. Nie powinien być jednak stosowany przez osoby ze skomplikowanymi schorzeniami serca oraz osoby z niedociśnieniem. Chociaż głóg jest ogólnie uważany za bezpieczny do spożycia, istnieją pewne łagodne skutki uboczne, które mogą być związane z jego stosowaniem. Należą do nich ból głowy, zawroty głowy, kołatanie serca, nudności i zmęczenie. Dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed przyjęciem głogu jako suplementu lub stosując go jako część ogólnego reżimu zdrowotnego.

Każdy rodzaj głogu jest czarującym dodatkiem do ogrodu lub krajobrazu, przynosi radość i piękno przez wiele lat. Jest nie tylko piękny ale i pożyteczny dla ludzi i zwierząt. Przyciąga owady i motyle do ogrodu, jest miododajny co z pewnością ucieszy pszczelarzy.

Oceń artykuł

Czekamy na Twój komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij artykuł

Jestem osobą, która już od najmłodszych lat fascynuje się naturą, a w szczególności pięknymi kwietnymi i warzywnymi ogrodami. Staram się przekazywać innym wiedzę zdobytą w ciągu wielu lat własnych upraw oraz zarażać innych entuzjastycznym podejściem do prostego życia blisko natury.Zobacz wpisy