Przejdź do treści

Forsycje inaczej Złoty Deszcz – forsycja pośrednia właściwości

Forsycje - Zloty Deszcz

Krzew Forsythia, który każdy z nas zna, a przynajmniej każdy z nas miał zaszczyt podziwiać wczesną wiosną. Jest cudowna, wprowadzająca nas z zimy prosto w objęcia wiosny na którą przecież z niecierpliwością czekamy. Jej przepięknie żółte kwiaty kojarzą nam się z wiosennym ciepłem słońca.

Nie bez przyczyny została potocznie nazwana złotym deszczem. Oprócz najpopularniejszej odmiany forsycji jaką jest forsycja pośrednia, wyróżniamy również forsycję zwisłą i forsycję różową, ale w sumie spisanych zostało aż trzynaście gatunków forsycji. Jednak teraz postaram się opisać trzy z nich.

Forsycje - Forsythia

Wymagania

Glebie najlepiej aby byłą żyzna i przepuszczalna. Miejsce nasłonecznione lub półcień w zależności od gatunku.

Ciekawostki

Częste przycinanie wspomaga obfite kwitnienie. Kwitnie na gołych pędach, przed pojawieniem się liści od III do IV.

Właściwości

W medycynie Chińskiej stanowi drogocenny środek na wiele schorzeń.

Forsycja pośrednia

forsycja pośrednia

Forsycja pośrednia to najpopularniejsza odmiana forsycji i najczęściej spotykana w naszym kraju. Dorasta nawet do trzech metrów i doskonale sprawdza się do nasadzeń zarówno w parkach, terenach miejskich jak i przydomowych ogródkach. Charakteryzuje się jaskrawo żółtymi drobnymi kwiatkami o czterech płatkach, a jej kwitnienie przypada na wiosnę, na przełomie marca i kwietnia. Zakwita na pustych gałązkach, zanim pojawią się na nich liście. Jest nieodzownym symbolem początku wiosny.

Jak zakwitnie forsycja to jest właściwy czas na przycięcie róż.

Jako, że jest krzewem posiada zdrewniałe pędy, które doskonale się formuje, odpowiednio przycinana może nawet być żywopłotem. Wyobraźcie sobie żywopłot okalający nasz dom, który na wiosnę przypomina złotą łunę, prawda że cudowny widok. Warto jest przycinać każdą forsycję i najlepiej jest to robić zaraz po kwitnięciu, a w kolejnym sezonie będzie miała jeszcze więcej pięknych kwiatów. Forsycję pośrednią dzielimy jeszcze na kilka podgatunków różniących się od siebie wielkością kwiatów, wysokością samego krzewu czy też odpornością na warunki atmosferyczne np. intensywne słońce.

img-5

Forsycja różowa

Wygląd tej forsycji zadziwi niejednego z nas. Jest to roślina mało spotykana w naszym kraju i szkoda. Kwitnie na przełomie marca i kwietnia, i gdyby nie jej blado różowy kolor byłaby odwzorowaniem Forsycji żółtej, tej znanej i popularnej. Forsycja różowa (Abeliophyllum Distichum) kwitnie dość długo, bo aż do maja i oprócz koloru zachwyca migdałowym zapachem. Doskonale nadaje się do nasadzeń w pojemnikach i jeżeli właśnie w taki sposób ją posadzimy będziemy musieli pamiętać o zabezpieczeniu rośliny na zimę, czyli najlepiej będzie przenieść donicę do chłodnego miejsca. Za to posadzona w glebie doskonale znosi warunki zimowe i raczej w naszych warunkach nie przemarza.

img-6
img-7
Forsycja różowa
5/5 - (vote: 1)

Czekamy na Twój komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij artykuł

Jestem osobą, która już od najmłodszych lat fascynuje się naturą, a w szczególności pięknymi kwietnymi i warzywnymi ogrodami. Staram się przekazywać innym wiedzę zdobytą w ciągu wielu lat własnych upraw oraz zarażać innych entuzjastycznym podejściem do prostego życia blisko natury.Zobacz wpisy