Przejdź do treści

Funkia odmiany Falista, Siebolda – Hosta kwiaty ogrodowe

Funkia odmiany Falista - Hosta

Hosta funkia to wieloletnia roślina zielna o setkach odmian. Rośnie w cieniu i na wilgotnych glebach. Liście są bardzo zróżnicowanych rozmiarów w zależności od odmiany mają średnice 10-25 cm. Jest popularną rośliną ogrodową ze względu na ciekawe ulistnienie i że są mrozoodporne. Może być uprawiana z nasion lub podziałów i może osiągnąć wysokość do 100 cm.

Stanowisko: cieniste, półcieniste

Wysokość: od 10 cm do 120 cm

Kwitnie: lipiec – sierpień

Funkia falista (Hosta undulata)

Funkia falista (Hosta undulata)
Falista – Hosta undulata

Hosta undulata, powszechnie znana jako Funkia falista, to bylina pochodząca z Japonii należąca do rodziny hostowate. Gatunek ten ma grube, ciemnozielone liście z białymi marginesami i charakteryzuje się charakterystycznymi falistymi brzegami. Hosta falista może być uprawiana w pojemnikach lub sadzona bezpośrednio do gruntu w miejscu częściowo zacienionym z wilgotną glebą. Stanowi doskonały dodatek do każdego ogrodu lub krajobrazu, ponieważ dodaje tekstury, koloru i zainteresowania przez cały sezon wegetacyjny!

Funkia Siebolda (Hosta sieboldii)

Funkia Siebolda - Hosta sieboldii
Siebolda – Hosta sieboldii

Hosta sieboldii, znana również jako Funkia Siebolda, to zielna, kwitnąca bylina z rodzaju Hosta. Należy do rodziny hostowate i pochodzi z Japonii. Roślina ta dorasta do 50 cm wysokości i wytwarza duże, sercowate liście z wygiętymi brzegami. Wytwarza również blado lawendowe kwiaty, które pojawiają się w lipcu i utrzymują do sierpnia. Hosta sieboldii jest łatwą w uprawie rośliną, która preferuje wilgotną glebę i półcień. Jest często stosowana jako roślina okrywowa lub obwódkowa w ogrodach, a także popularna wśród ogrodników skalnych.

Funkia odmiany

Inne popularne odmiany kwiatów do ogrodu:

  • Kędzierzawa – Hosta Crispula
  • Zamknięta – Hosta clausa
  • Fortune’a – (Hosta fortunei)
  • Tokudama – Hosta Tokudama
  • Babkolistna – Hosta plantaginea
  • Tardiana
Funkia odmiany kwiaty ogrodowe
Funkia odmiany kwiaty ogrodowe
Oceń artykuł

Czekamy na Twój komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij artykuł

Jestem osobą, która już od najmłodszych lat fascynuje się naturą, a w szczególności pięknymi kwietnymi i warzywnymi ogrodami. Staram się przekazywać innym wiedzę zdobytą w ciągu wielu lat własnych upraw oraz zarażać innych entuzjastycznym podejściem do prostego życia blisko natury.Zobacz wpisy