Przejdź do treści

Floks wiechowaty, Płomyk szydlasty, kanadyjski i odmiana drummonda

Floks płomyk Phlox

Phlox paniculata, powszechnie znany jako floks płomienisty. Jest to idealny wybór dla ogrodników, którzy chcą dodać kolor i teksturę do swojego krajobrazu. Pachnące kwiaty przyciągają motyle, pszczoły i inne zapylacze, co sprawia, że jest to świetny dodatek do każdego naturalnego ogrodu.

Floks wiechowaty - Płomyk wiechowaty

Historia i pochodzenie floksów

Phlox to rodzaj roślin kwitnących, które pochodzą z Ameryki Północnej. Po raz pierwszy został udokumentowany w 1753 roku przez szwedzkiego botanika Carolusa Linnaeusa, który nazwał go po greckim słowie oznaczającym płomień. Roślina ta stała się popularna w ogrodach ze względu na jej jasne i żywe kolory, które wahają się od bieli do purpury i różu.

Floks jest członkiem rodziny Polemoniaceae (wielisiłowate), która obejmuje inne kwiaty, takie jak Loeselia, Cantua i wielosił. Jego popularność jako kwiatu ozdobnego doprowadziła do powstania wielu odmian uprawnych o różnych wariantach kolorystycznych i rozmiarach. Ponadto floks rośnie dziko w większości rejonów Ameryki Północnej, gdzie jest ceniony za swoje piękno.

Floks wiechowaty

Wymagania stanowiskowe i glebowe

Aby floksy dobrze się rozwijały, muszą być posadzone w odpowiednim miejscu i rodzaju gleby najlepiej, gdzie będą miały dużo słońca (niedobór słońca może mieć negatywny wpływ na intensywność kwiatów). Idealna gleba dla floksów powinna być próchnicza i lekko kwaśna o pH pomiędzy 5,5 a 6,5 oraz wilgotna. Ponadto, w zależności od odmiany, niektóre floksy mogą wymagać sadzenia w pełnym słońcu, podczas gdy inne wolą częściowy cień.

Uprawiaj ogród jakbyś miała żyć wiecznie

William Kent

Sadząc floksy należy pamiętać o zapewnieniu im odpowiedniej ilości miejsca pomiędzy poszczególnymi roślinami, tak aby mogły się rozrastać. Przy odpowiednim stanowisku i wymaganiach glebowych, będziecie mieli piękne kwiaty każdego roku z waszych floksów!

Odmiany

Floks płomyk wiechowaty Phlox paniculata

Stanowisko: lekko zacienione, gleba próchnicza, lekko wilgotna nie przesychająca – dość duże wymagania

Wysokość: od 70 cm do 140 cm

Kwitnie: czerwiec – sierpień

Dorasta od 70 do 140 cm wysokości i rozłożystości 100 cm. Posiada duże kiście pachnących, gwiazdkowatych kwiatów w odcieniach różu, purpury i bieli. Liście mają głęboki zielony kolor, który jesienią zmienia się w odcienie czerwieni.

Płomyk wiechowaty

Preferuje pełne słońce, ale akceptuje również półcień oraz wilgotną glebę o umiarkowanej żyzności. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, należy sadzić go w miejscach dobrze zdrenowanych. Roślina ta jest również bardzo tolerancyjna na letnie upały i wilgoć, co czyni ją idealnym wyborem dla gorących klimatów.

Floks wiechowaty kwitnie od późnego lata do wczesnej jesieni, a szczyt kwitnienia przypada na sierpień i wrzesień. Kwiaty przyciągają motyle i inne zapylacze, zapewniając piękny pokaz życia i kolorów w każdym ogrodzie. Usuwanie przekwitłych kwiatów pomoże pobudzić wzrost nowych w trakcie sezonu.

Raz zasadzony Płomyk wiechowaty będzie służył przez wiele lat przy minimalnych wymaganiach pielęgnacyjnych. Przycinanie można wykonać po zakończeniu kwitnienia lub w razie potrzeby w miesiącach wiosennych. Roślina ta może również wymagać sporadycznego palikowania ze względu na jej wysokość, gdy jest uprawiana w miejscach wietrznych lub w miejscach odsłoniętych. Floks wiechowaty jest średnio odporny na szkody wyrządzane przez zwierzęta leśne, a także na większość popularnych szkodników i chorób.

Floks szydlasty (Phlox subulata)

floks szydlasty Phlox subulata - płomyk szydlasty
Płomyk szydlasty

Floks szynszylowy to niewielki wyjątkowy i piękny kwiat, który pochodzi z wysoko położonych regionów Andów w Ameryce Południowej. Ma charakterystyczny wygląd dzięki małym, delikatnym płatkom, które występują w odcieniach ciemnego błękitu, fioletu i bieli zależnie od odmiany tego gatunku. Sama roślina rośnie w kępach lub matach i może osiągnąć wysokość do 15 cm. Liście są wąskie i igiełkowe, zwykle w kolorze jasnozielonym lub szarozielonym.

Kwitnie od kwietnia do maja kwiatami w kształcie gwiazdy, które mają liczne płatki. Najlepiej odpowiada im gleba piaszczysta w nasłonecznionym stanowisku. Jego piękno sprawia, że jest najczęściej wybierany z pośród wszystkich małych floksów do ogrodów i projektów krajobrazowych.

Floks Drummonda (Phlox drummondii)

Floks Drummonda (Phlox drummondii)

Jest to odmiana jednoroczna jako jedyna ponieważ wszystkie odmiany floksa są bylinami. Jest bardzo atrakcyjna, nisko rosnąca roślina okrywowa pochodząca z Meksyku. Kwiaty jej są w odcieniach różu, purpury i bieli. Liście są średnio zielone i błyszczące, a łodygi zazwyczaj dość długie.

Kwiaty kwitną późną wiosną lub wczesnym latem, niektóre odmiany kwitną przez całe lato. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu do półcienia, preferuje wilgotne gleby, choć po założeniu toleruje suche warunki. Jest również dość łatwy w pielęgnacji, wymaga jedynie sporadycznego podlewania i nawożenia. W sumie floks Drummonda stanowi doskonały dodatek do każdego ogrodu, ponieważ zapewnia kolorowe kwiaty przez cały sezon bez większego wysiłku ze strony ogrodnika. Świetnie nadają się na skalniaki i rabaty.

Floks kanadyjski (Phlox divaricata)

Floks kanadyjski (Phlox divaricata)

Pochodzi z Ameryki Północnej oraz Azji Wschodniej. Roślina ma rozłożysty pokrój i zazwyczaj dorasta do 40 cm wysokości. Liście są owalne z zaostrzonymi końcami i są ułożone naprzemiennie wzdłuż łodygi. Kwiaty są w kształcie gwiazdy z pięcioma płatkami w kolorze od niebieskiego do lawendowego o wielkości 2 cm Kwitną między majem a czerwcem, a ich słodki zapach przyciągaj wiele różnych gatunków zapylaczy, takich jak pszczoły, motyle i kolibry.

Gatunek ten jest bardzo odporny i łatwy w uprawie na przeciętnych glebach i w warunkach częściowego cienia lub pełnego słońca. Ze względu na efektowne kwiaty i atrakcyjne ulistnienie jest często stosowany w ogrodach z dzikimi kwiatami lub na terenach naturalizowanych. Dzięki swojemu pięknemu zapachowi floks kanadyjski jest także doskonałym kwiatem ciętym.

Jak rozmnażać floksy

Rozmnażanie floksów jest dość prostym procesem. Pierwszym krokiem jest podlanie istniejącej rośliny, a następnie odcięcie od niej zdrowych niekwitnących sadzonek łodygowych. Sadzonki powinny mieć około 8-10 cm długości i co najmniej dwa liście. Następnie należy umieścić sadzonki w doniczce wypełnionej wilgotną ziemią. Należy pamiętać o pozostawieniu odpowiedniej ilości miejsca pomiędzy poszczególnymi sadzonkami, tak aby się nie dotykały. Następnie przykryj doniczkę plastikową torbą i ustaw ją w miejscu, gdzie będzie miała dużo światła słonecznego przez kilka godzin dziennie. Na koniec obserwuj sadzonki i podlewaj je w razie potrzeby, aż zaczną się ukorzeniać.

Po rozwinięciu się korzeni można je przesadzić do większej doniczki lub już do ogrodu. Drugim sposobem na rozmnożenie rośliny jest podział istniejącego floksa i zasadzenie w innym miejscu. Przy odpowiedniej opiece i pielęgnacji, wkrótce będziesz mieć kwitnącą roślinę floksów!

Zastosowanie floksów

Zastosowanie floksów w ogrodzie

Jest powszechnie stosowana jako roślina rabatowa. Kwiaty floksów są zazwyczaj zebrane w duże grona, dzięki czemu idealnie nadają się do tworzenia żywych ekspozycji w ogrodzie. Floksy mogą być również stosowane jako niewymagające rośliny okrywowe lub wokół krawędzi chodników i rabat. Ich piękne kwiaty utrzymują się przez całe lato, zapewniając kolorowy akcent w każdym miejscu na zewnątrz. Kwiaty floksów przyciągają pszczoły i motyle, co czyni je doskonałym dodatkiem do każdego ogrodu. Dzięki atrakcyjnym kwiatom i łatwej pielęgnacji wiadomo, dlaczego floks jest jedną z najpopularniejszych roślin rabatowych.

Oceń artykuł

Czekamy na Twój komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij artykuł

Jestem osobą, która już od najmłodszych lat fascynuje się naturą, a w szczególności pięknymi kwietnymi i warzywnymi ogrodami. Staram się przekazywać innym wiedzę zdobytą w ciągu wielu lat własnych upraw oraz zarażać innych entuzjastycznym podejściem do prostego życia blisko natury.Zobacz wpisy