Przejdź do treści

Tojad Mocny, Fischera, Lisi Aconitum

Tojad Aconitum roślina ogrodowa

Tojad (Aconitumznany) znany również jako Aconitum, to rodzaj roślin kwitnących w rodzinie jaskier. Pochodzi z umiarkowanych i alpejskich regionów Europy, Azji i Ameryki Północnej. Roślina produkuje piękne niebieskie kwiaty na wysokich łodygach od jednego do dwóch metrów wysokości.

Stanowisko: słoneczne, półcień

Wysokość: od 90 do 180 cm

Kwitnie: lipiec, sierpień, wrzesień

Gleba: wilgotna, żyzna

Tojady w ogrodzie

Aconite jest bardzo toksyczny dla ludzi i zwierząt, chociaż niektóre gatunki były używane w tradycyjnej medycynie przez wieki. Roślina zawiera kilka alkaloidów, które mogą powodować poważne reakcje w przypadku spożycia lub wchłonięcia przez skórę. Dlatego należy zachować szczególną ostrożność przy obchodzeniu się z jakąkolwiek częścią rośliny. W niektórych rejonach świata uprawa Aconite jest nielegalna ze względu na jego toksyczność.

Tojad Mocny (Aconitum Nepellus)

Tojad Mocny (Aconitum Nepellus)
Aconitum Nepellus

Roślina charakteryzuje się łodygami wzniesionymi na wysokość do 1,5 metra, a jej liście są sercowate i błyszczące. Kwiaty są fioletowe z pięcioma płatkami i czarnymi nasadami na koronie. Kwitnie od połowy czerwca do lipca. Tojad Mocny bywa uprawiany w celach ozdobnych lub leczniczych, ale uwaga – ze względu na swoje działanie trujące trzeba uważać przy stosowaniu go do celów terapeutycznych!

Tojad Fischera – Aconitum carmichaelii

Tojad Fischera

To jeden z najbardziej popularnych gatunków Aconitum jest uprawiany na całym świecie ze względu na piękne kwiaty. Roślina ta ma wzniesioną łodygę, która dorasta do 100 cm wysokości i posiada ciemnozielone liście z ząbkowanymi krawędziami. Kwiaty mają zazwyczaj niebiesko-fioletowy kolor i pięć płatków ułożonych w kształt otwartej gwiazdy. Kwitną od września do pierwszych mrozów i przyciągają pszczoły, motyle i inne zapylacze.

Tojad żółty Lisi – Aconitum lycoctonum

Tojad żółty lisi

Może dorastać do jednego metra wysokości, ma duże skupiska kwiatów, które są przeważnie żółte z fioletowymi lub różowymi żyłkami. Liście są lancetowate, a kwiaty mają szereg pręcików i słupków, które nadają im charakterystyczny kształt. Kwitnie od początku lipca do sierpnia. Jako kwiat ogrodowy jest łatwy w utrzymaniu, chociaż toksyny sprawiają, że nie nadaje się do stosowania w pobliżu dzieci lub zwierząt domowych.

Oceń artykuł

Czekamy na Twój komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij artykuł

Jestem osobą, która już od najmłodszych lat fascynuje się naturą, a w szczególności pięknymi kwietnymi i warzywnymi ogrodami. Staram się przekazywać innym wiedzę zdobytą w ciągu wielu lat własnych upraw oraz zarażać innych entuzjastycznym podejściem do prostego życia blisko natury.Zobacz wpisy