Przejdź do treści

Zatrwian szerokolistny, wrębny, tatarski – kwiaty do suszenia

Zatrwian szerokolistny - limonium latifolium

Znany również jako Statice jest gatunkiem roślin ołownicowatych. Istnieje 200 jego odmian wieloletnich jak i jednorocznych. Pochodzi z Bułgarii i z południowego Związku Radzieckiego. Często używana jest w suszonych bukietach.

Zatrwian szerokolistny (limonium latifolium)

Zatrwian szerokolistny różowy
Szerokolistny

Jest to bylina, która dobrze się sprawdzi na łąkach czy zboczach. Rośnie w formie niskiego kopca o wysokości od 50 do 70 cm i wytwarza małe fioletowe kwiaty które kwitną od połowy czerwca do sierpnia. Nadaje się również jako ozdobna roślina ogrodowa, ponieważ zapewnia atrakcyjne liście i jasne kwiaty. Najlepiej radzi sobie w pełnym słońcu i na dobrze przepuszczalnej glebie oraz jest odporny na suszę.

Kwiat ten doskonale nadaje się do suchych bukietów. Płatki mają lekką nutę fioletu, dzięki czemu kwiat wyróżnia się w elegancki sposób. Można go użyć jako piękny dodatek do każdego bukietu, tworząc oszałamiający wygląd, który będzie bardzo trwały.

Zatrwian suszony
Zatrwian suszony

Zatrwian wrębny (Limonium sinuatum)

Rośnie w słonawych glebach i preferuje pełne słońce. Liście są długie i wąskie o szarozielonym kolorze. Kwiaty są białe, niebieskie, lub różowe, zebrane w kwiatostany jednostronne na szczycie łodyg. Kwitnie od lipca do września i może osiągnąć wysokość 60 cm. Zatrwian wrębny jest często wykorzystywana jako roślina ozdobna ze względu na swoje delikatne piękno. Jest również popularna jako kwiat cięty i suszony ze względu na przedłużoną trwałość. Jej suszone kwiaty są często wykorzystywane w wieńcach lub wiązankach.

Zatrwian wrębny
Wrębny

Zatrwian tatarski (Goniolimon tataricum)

Pochodzi z wschodnio-południowej europy oraz Syberii. Roślina ta ma jaskrawe biało różowe kwiaty, które kwitną od lipca do końca sierpnia. Liście są długie i wąskie i mają srebrzysty wygląd dzięki białym włoskom na spodniej stronie. Łodygi są wyprostowane i mogą osiągnąć nawet 40 cm wysokości. Zatrwian tatarski preferuje piaszczyste gleby na suchych obszarach i można ją znaleźć rosnącą wzdłuż poboczy dróg, pól, pustyń i innych zaburzonych siedlisk. Roślina ta jest znana, iż dobrze się nadaje na kwiaty cięte z przeznaczeniem do suszenia. Zatrwian tatarski rozmnaża się przez nasiona.

Zatrwian tatarski - limonium-tataricum
Tatarski – limonium-tataricum

Zatrwian Suworowa (Limonium suworowii)

Jest to roślina jednoroczna o bardzo ładnym wyglądzie. Pochodzi z Kazachstanu. Roślina ma szarozielone liście i wytwarza długie kłosy (nawet 30 cm) z małymi różowymi kwiatami. Suworowa jest często wykorzystywana jako roślina ozdobna w ogrodach i parkach. Jest również znana z tego, bardzo dobrze nadaje się do suszenia.

Oceń artykuł

Czekamy na Twój komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij artykuł

Jestem osobą, która już od najmłodszych lat fascynuje się naturą, a w szczególności pięknymi kwietnymi i warzywnymi ogrodami. Staram się przekazywać innym wiedzę zdobytą w ciągu wielu lat własnych upraw oraz zarażać innych entuzjastycznym podejściem do prostego życia blisko natury.Zobacz wpisy