Przejdź do treści

Pysznogłówka ogrodowa odmiany szkarłatna – dwoista i cytrynowa

Pysznogłówka ogrodowa - Monarda hybrida
Pysznogłówka - Monarda

Stanowisko: nasłonecznione i półcieniste

Wysokość: do 150 cm

Kwitnie: czerwiec, lipiec, sierpień

Pysznogłówka ogrodowa (Monarda hybrida)

gatunek rośliny kwitnącej w rodzinie wargowych Lamiaceae. Pochodzi z Ameryki Północnej i rośnie na umiarkowanie wilgotnych glebach w słonecznych miejscach. Kwiaty są różowo-purpurowe i rosną w gronach na końcu długich łodyg. Liście mają owalny kształt i mało rozkrzewione.

Pysznogłówka ogrodowa

Ta wytrzymała bylina jest doskonałym dodatkiem do każdego ogrodu, ponieważ przyciąga zapylacze, takie jak pszczoły i motyle, dodając kolor i zainteresowanie do krajobrazu. Jest łatwa w pielęgnacji i toleruje większość rodzajów gleby, choć preferuje glebę żyzną dobrze zdrenowaną. Dodatkowo należy ją regularnie podlewać przez cały sezon wegetacyjny, aby zapewnić jej zdrowy wzrost. Dzięki niewielkim rozmiarom i atrakcyjnym kwiatom Pysznogłówka ogrodowa jest doskonałym wyborem do ogrodów.

Pysznogłówka szkarłatna – dwoista (Monarda didyma)

Stanowisko: Nasłonecznione, gleba żyzna

Wysokość: od 70 cm do 100 cm

Kwitnie: lipiec, sierpień

Pysznogłówka szkarłatna - Monarda didyma
Pysznogłówka szkarłatna – Monarda didyma

Monarda didyma znana jako Pysznogłówka szkarłatna lub Pysznogłówka dwoista jest byliną osiągającą wysokość do metra. Pochodzi z Ameryki Północnej, gdzie można ją spotkać na wilgotnych glebach na łąkach, preriach i wzdłuż brzegów rzek. Ta wieloletnia roślina zakwita w lato na biało, czerwono, fioletowo lub różowo, a kwiaty przyciągają pszczoły. Liście są naprzeciwko siebie na łodydze i korzenny zapach.

Pysznogłówka dwoista
Pysznogłówka dwoista

Gatunek ten jest stosunkowo łatwy w uprawie i rozwija się w pełnym słońcu, potrzebuje dużo miejsca ponieważ rozrasta się na boki. Stanowi wspaniały dodatek do każdego ogrodu, ponieważ dodaje żywych kolorów i życia każdej przestrzeni. Nadaje się również jako kwiat cięty.

Pysznogłówka cytrynowa (Monarda citriodora)

Pysznogłówka cytrynowa Monarda citriodora
Cytrynowa – Monarda citriodora

Jest dzikim kwiatem pochodzącym z USA. Ma mały, zwarty wygląd, osiągając wysokość tylko 20-30 cm. W miesiącach letnich wytwarza różowe kwiaty, które są słodko pachnące i atrakcyjne dla pszczół i motyli. Liście tej rośliny mają silny cytrynowy zapach po zgnieceniu, stąd jej wspólna nazwa. Liście są ciemnozielone i mają kształt lancetowaty i mogą być stosowane w herbatach ziołowych lub jako dodatek smakowy do potraw. Pysznogłówka cytrynowa preferuje wilgotne gleby i pełne słońce, ale może tolerować trochę cienia. Jest to doskonały wybór do ogrodów dla zapylaczy lub obszarów naturalnych, gdzie jej różowe kwiaty ubarwiają krajobraz.

Kwiaty przyciągają pszczoły, motyle i kolibry

Pysznogłówka szkarłatna
Oceń artykuł

Czekamy na Twój komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij artykuł

Jestem osobą, która już od najmłodszych lat fascynuje się naturą, a w szczególności pięknymi kwietnymi i warzywnymi ogrodami. Staram się przekazywać innym wiedzę zdobytą w ciągu wielu lat własnych upraw oraz zarażać innych entuzjastycznym podejściem do prostego życia blisko natury.Zobacz wpisy