Przejdź do treści

Aster gawędka, Alpejski, Nowobelgijski, Nowoangielski

Aster gawędka - kwiat bylinowy

Stanowisko: nasłonecznione

Wysokość: ok. 50 cm

Kwitnie: od lipca, aż do października

Gleba: kwiat mało wymagający

Aster gawędka jest gatunkiem wieloletniej rośliny kwitnącej w rodzinie Astrowate. Pochodzi z Europy i części Azji i od wieków jest uprawiany ze względu na piękne, efektowne kwiaty. Roślina dorasta do jednego metra wysokości i wytwarza kwiaty przypominające stokrotki z żółtymi środkami otoczonymi fioletowymi płatkami.

Aster gawędka (Aster amellus)
Aster gawędka Sonora

Liście są ciemnozielone i lancetowate w kształcie. Roślina preferuje pełne słońce i dobrze zdrenowaną glebę, ale może tolerować trochę cienia. Po posadzeniu jest stosunkowo odporna na suszę i może być rozmnażana przez sadzonki lub podział podkładki. Są bardzo popularnym dodatkiem do ogrodów przydomowych, skalniaków i obwódek. Są również atrakcyjne w przypadku uprawy w pojemnikach.

Aster Gawędka 'Rosa Erfullung'
Aster Gawędka 'Rosa Erfullung’

Aster alpejski (alpinus)

Ta mała bylina ma kwiaty przypominające stokrotki, które występują w odcieniach bieli, różu i fioletu. Ulistnienie tej rośliny jest atrakcyjne dzięki lancetowatym liściom, które często pokryte są srebrnymi włoskami.

Aster alpejski
Alpejski

Ta odporna roślina preferuje pełne słońce i dobrze zdrenowaną glebę, choć może tolerować nieco cienia. Kwitnie od lata do późnej jesieni. Jest to doskonały wybór do ogrodów skalnych lub jako dodatek do granic i pojemników. Aster alpejski jest również odporny na jelenie i przyciąga do ogrodu motyle.

Aster nowobelgijski (Symphyotrichum novi-belgii)

img-6

Można go znaleźć rosnącego na wilgotnych łąkach i wilgotnych lasach. Roślina może osiągnąć wysokość od 90 cm do 120 cm i ma duże skupiska małych fioletowych kwiatów z żółtymi centrami, które kwitną od drugiej połowy lipca do listopada. Jest ważnym źródłem nektaru dla motyli i innych zapylaczy.

Aster nowoangielski (Symphyotrichum novae-angliae)

Aster nowoangielski
Nowoangielski

Ta bylina dorasta do wysokości około 160 cm i wytwarza jasne, fioletowo-różowe kwiaty. Kwitnie od sierpnia do października. Kwiaty przyciągają wiele gatunków motyli. Aster nowoangielski jest rośliną odporną, która toleruje różne rodzaje gleby i poziomy oświetlenia, co czyni go łatwym dodatkiem do każdego ogrodu.

Inne odmiany

  • Oblongifoliu
  • Tatarski (tataricus)
  • Wielkolistny (macrophyllus)
  • Kichawcowaty (ptarmicoides)
  • Gładki – (laevis)
  • Frikarta (frikartii)
  • Bocznokwiatowy (lateriflorus)
  • Rozkrzewiony (divaricatus)
  • Baldaszkowaty (umbellatus)
  • Wrzosolistny (ericoides)
Aster Tatarski - (tataricus)
Tatarski
Aster alpejski
Alpejski
Oceń artykuł

Czekamy na Twój komentarz!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tagi:

Udostępnij artykuł

Jestem osobą, która już od najmłodszych lat fascynuje się naturą, a w szczególności pięknymi kwietnymi i warzywnymi ogrodami. Staram się przekazywać innym wiedzę zdobytą w ciągu wielu lat własnych upraw oraz zarażać innych entuzjastycznym podejściem do prostego życia blisko natury.Zobacz wpisy